Finał PolSailing Day 2021 na poznańskiej Malcie za nami!


Impreza tradycyjnie już podsumowująca ogólnopolski program edukacji żeglarskiej PolSailing odbyła się w tym roku w Poznaniu, a jej areną było jezioro Maltańskie. Żagle to rzadko spotykany widok na popularnej Malcie. Dodało to imprezie uroku i pozwoliło na jeszcze lepszą popularyzację żeglarstwa. Na zlokalizowanym w centrum miasta akwenie gościło wczoraj ponad 60 młodych żeglarzy z 17 rejonów Polski, a imprezę przez cały dzień odwiedziło kilkaset osób. W ramach niedzielnego finału odbyły się m.in. regaty dla dzieci na windsurfingu i łódkach Optimist. Na brzegu czekały na nich i na odwiedzających imprezę różnorakie aktywności żeglarskie.

 Choć impreza skierowana jest do najmłodszych, także dorośli uczestnicy i organizatorzy w każdej edycji czerpią z niej wiele radości. Prezes PZŻ Tomasz Chamera, który po raz kolejny wziął udział w finale PolSailing Day, nie krył satysfakcji z przebiegu finału i tegorocznej edycji programu.

- Kolejna edycja programu PolSailing dobiega końca a za nami jej podsumowanie. Wielki Finał PolSailing Day 2021 odbył się w Poznaniu, na brzegach i wodach jeziora Maltańskiego. Doskonale zorganizowana impreza z mocą atrakcji, gdzie młodzi adepci żeglarstwa, jak również turyści i rodzice, którzy przechadzali się brzegiem jeziora, mogli sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze czy na żeglarskiej ścieżce zdrowia, zdobywając różnego rodzaju sprawności. Co najważniejsze, dzieci i młodzież, które w tym roku podjęły wyzwania żeglarskie, miały okazję do zabawowej formy rywalizacji na kojarzącym się dotąd z wioślarstwem i kajakarstwem, jeziorze Maltańskim – powiedział Prezes PZŻ Tomasz Chamera i dodał:

- W tym miejscu chciałbym podziękować za organizację tego wydarzenia Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu, a przede wszystkim grupie żeglarzy związanych z tym klubem, jak również Wielkopolskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, całej załodze PZŻ z Maciejem Szafranem na czele, która dowiozła kolejną jego edycję do szczęśliwego i ciekawego finału. Mam nadzieję, że tegoroczne działania spowodują zwiększenie grona żeglarzy, zarówno ścigających się regatowo, jak i tych, którzy będą uprawiali tę formę aktywności ruchowej rekreacyjnie, czy turystycznie. Trzymam kciuki za kolejne lata i przyszłe działania w ramach programu PolSailing - skomentował Tomasz Chamera.

Radość młodych uczestników udzieliła się także Prezesowi Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Maciej Olszewski podkreśla, że walory lokalizacji tegorocznego Finału PolSailing Day świetnie wpisały się w misję popularyzacji żeglarstwa.

- Cała impreza była bardzo pozytywna i mieliśmy tu dużo pozytywnej energii, radości i tego, o co w tym programie chodzi. Czyli poprzez zabawę do żeglarstwa, traktowanego jako przyjemność a niekoniecznie jako trening i obowiązek, szczególnie w pierwszych latach. Świetny efekt uzyskaliśmy w dziedzinie upowszechniania innych niż zwykle miejsc i akwenów. Poznańska Malta znakomicie się sprawdziła, faktycznie było dużo przechodniów, którzy rekreacyjnie poszli na spacer i przy tym zobaczyli z bliska naszą dyscyplinę. Z osobistej perspektywy, bardzo było mi miło gościć kilkanaście ekip z całej Polski, które przyjechały do Poznania, zobaczyli moje miasto, to czym Poznań może się pochwalić i myślę że wyjeżdżali od nas zadowoleni. Cieszę się, że Finał PolSailing Day 2021 odbył się w Poznaniu, nad jeziorem Maltańskim. Czuć było ogromną, naturalną radość dzieci, które świetnie spędziły tu czas. Jesteśmy wdzięczni, że PZŻ dał szansę naszemu lokalnemu środowisku na zorganizowanie tej imprezy - powiedział Prezes Wielkopolskiego OZŻ Maciej Olszewski.
 
- Bardzo istotne jest dla nas to, że po raz kolejny Polski Związek Żeglarski zaufał naszym możliwościom organizacyjnym i w ten sposób docenił naszą pracę jeśli chodzi o żeglarstwo, ponieważ jest to jedna z najważniejszych sekcji, jakie prowadzimy w Organizacji Środowiskowej AZS Poznań. A prowadzimy bardzo szerokie szkolenie, głównie w klasach olimpijskich jednoosobowych i windsurfingu. Liczymy na kilku olimpijczyków i każde takie zauważenie naszych możliwości organizacyjnych i szkoleniowych jest bardzo cenne. Dziękuję ludziom z naszej sekcji, bo to oni wzięli na siebie ciężar organizacji, razem z Wielkopolskim OZŻ – powiedział Tomasz Szponder, prezes Organizacji Środowiskowej AZS Poznań.
 

 
W atmosferze dobrej zabawy nie zabrakło także rywalizacji. Na jeziorze Maltańskim odbyły się Regaty Finału PolSailing Day 2021 z udziałem tegorocznych adeptów programu. Wśród dziewcząt na desce z żaglem zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Klara Płowens. Gabryjela Juszczak z Kalisza zajęła drugie miejsce a Hanna Pogodska z Poznania była trzecia. Wśród chłopców najlepiej pożeglował także reprezentant gospodarzy Marcel Wiorek, przed Jakubem Kwiasowskim z Kalsza na drugim i Igorem Nelke na trzecim miejscu. W klasie Optimist dziewcząt, na najwyższym stopniu podium stanęła Diana Mesha z Częstochowy. Natalia Śleżyńska z Warszawy była druga a trzecie miejsce zajęła Anna Semeniuk z Wrocławia. Wśród chłopców w klasie Optimist zwyciężył Jan Wieczorek z Charzykowskiego ośrodka PolSailing. Aleksander Madej z Janikowa zajął drugie a Leon Zmaczyński ze Sławy trzecie miejsce. Gratulacje należą się nie tylko pierwszym trójkom, ale wszystkim startującym, zwłaszcza że ten sezon był pierwszym w ich przygodzie z żeglarstwem regatowym.

 

Poznańskie żeglarstwo skupione jest głównie nad jeziorem Kierskim, oddalonym nieco od centrum miasta, gdzie trafiają ci, którzy żeglarstwo już poznali. Dlatego też organizatorzy Finału PolSailing Day zadbali, aby impreza poszerzała zasięg dyscypliny i odbyła się w miejscu, w którym można zaprezentować ją tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać jej walorów:
 
 
- Udało nam się zrealizować Finał PolSailing Day 2021 w przepięknej scenerii nad Maltą, w samym centrum Poznania przy współpracy z Miastem Poznań i Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Dziękujemy za wsparcie Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, za udostępnienie terenu i akwenu do przeprowadzenia regat. Było słonecznie, było trochę rywalizacji, dużo dobrej zabawy i świetna organizacja, za którą dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Gościliśmy ponad sześćdziesiąt uczestników z siedemnastu rejonów z całej Polski, którzy wyjechali stąd uśmiechnięci i z medalami PolSailing. To świetny sposób na popularyzację żeglarstwa w Polsce - skomentował Mieczysław Popłonyk, Komandor sekcji żeglarskiej AZS Poznań.
 
Finał PolSailing Day 2021 był nie tylko świętem tegorocznych nowych adeptów programu, ale także okazją do spotkania lokalnych działaczy żeglarskich z całego kraju. Dla najmłodszych był zaś inspiracją i sugestią, co może ich czekać, jeśli zechcą w żeglarstwie pójść o krok dalej niż zabawa podczas pierwszych lat na łódce.

 

- Jestem szczęśliwy, że trzeci Finał PolSailing Day mógł się odbyć w Poznaniu, w miejscu tak przystępnym dla lokalnej społeczności i z tego, że mogliśmy się spotkać nie tylko z uczestnikami tegorocznej edycji programu, ale także z koordynatorami regionalnymi i przedstawicielami niemal wszystkich ośrodków PolSailing 2021. Dziękuję uczestnikom za przybycie i dziękuję Maciejowi Rudawskiemu, wielokrotnemu mistrzowi świata w żeglarskiej klasie Laser Radial, który przez ponad godzinę nie tylko opowiadał o tym, gdzie można zawędrować w regatowym żeglarstwie, ale także odpowiadał na liczne pytania młodych żeglarzy. Dzięki temu nasza impreza miała charakter nie tylko zabawowy, ale z pewnością także bardzo inspirujący – skomentował Maciej Szafran, koordynator programu PolSailing w Polskim Związku Żeglarskim.

 

Finał PolSailing Day, zorganizowany był przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym Organizacją Środowiskową w Poznaniu. Patronatu udzielił Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań oraz Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski. Partnerem wydarzenia jest firma Rebis. Głównym Partnerem programu PolSailing jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem technicznym programu jest Texet Polska.

Kontakt


Polski Związek Żeglarski

al. ks. J. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa / Stadion Narodowy /
tel. +48 22 541 63 63
polsailing[at]pya.org.pl www.pya.org.pl

Koordynator Programu

Filip Kazuła
f.kazula[at]pya.org.pl www.polsailing.pl

Organizator
Polski Związek Żeglarski
Partner główny
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sponsor główny
PGE
Partner techniczny
Garmin
Patron medialny
Wirtualna Polska