Startuje program PolSailing 2021!


Rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem. Zapisz się do programu PolSailing!

 

Rusza nabór uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2021. Jak co roku, dzieci w kilkunastu ośrodkach w Polsce poznają piękno i zalety żeglarstwa. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym partnerem programu jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Program dedykowany jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na szkoleniowych łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Zajęcia na wodzie uzupełnione są aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. 

Zajęcia w klasie Optimist prowadzone będą w Bolesławcu, Charzykowych, Częstochowie, Janikowie, Kaliszu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Sosnowcu, Sławie, Świeciu, Toruniu, Trzebieży, Warszawie, Włocławku i we Wrocławiu. Edukacją w windsurfingu zajmą się ośrodki w Kaliszu, Poznaniu i w Warszawie. Zajęcia w klasie Optimist skierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat (2011-2014), na zajęcia w windsurfingu zapraszamy zaś dzieci w wieku 9-12 lat (roczniki 2009-2012). Tak jak w ubiegłym roku odbędą się także regionalne imprezy PolSailing Day. Wydarzenie o charakterze sportowo - rekreacyjnym odbędzie się we wszystkich ośrodkach, które będą w tym roku prowadziły bezpłatne szkolenie żeglarskie dzieci w ramach naszego programu. Terminy zajęć ustalane są indywidualnie przez regionalnych koordynatorów programu PolSailing i zatwierdzane przez PZŻ. 

- Kolejna edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing przed nami. To największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowany przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To bardzo ważny program dedykowany dzieciom i ich rodzicom i pokazujący, że nasz sport jest dla każdego i może stać się pasją, przygodą, a nawet stylem życia. Dzisiaj niezwykle ważne jest, aby dzieci inspirować, wskazywać im drogę. Tą drogą może być żeglarstwo. Program PolSailing realizowany jest w kilkunastu ośrodkach w całej Polsce, a jego podstawą jest nie tylko nauka żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Program przynosi wymierne efekty, dzieci nie tylko poznają żeglarstwo, ale też wiele z nich przy żeglarstwie zostaje. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa i współpracy – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Pierwszym krokiem rejestracji do Programu jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie programu. Po zapoznaniu się z regulaminem i weryfikacji kryteriów należy zarejestrować się poprzez podany link, lub poprzez panel rejestracji na stronie głównej www.polsailing.pl . Efektem prawidłowej rejestracji będzie otrzymanie potwierdzenia mailowego oraz zestawu dokumentów. Następnie należy oczekiwać na kontakt koordynatora regionalnego, po ustaleniach z którym należy uzupełnić, podpisać i dostarczyć dokumenty.

 

- Niezwykle cieszy fakt, że konsekwentnie (po raz dziewiąty) realizujemy nasz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej. Ogłoszenie rozpoczęcia rekrutacji to moment szczególny, ekscytujący i radosny, gdyż wszystko, co planujemy nabiera tempa i zaczyna się materializować. W tym roku, we współpracy z partnerami regionalnymi (okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami), organizujemy szkolenie w 17 ośrodkach na łódkach klasy Optimist oraz trzech ośrodkach na desce z żaglem – windsurfingu. Ośrodków przybywa, generujemy też nowe pomysły, poza działaniami mającymi na wprowadzenie nowych adeptów do żeglarskiego świata, będziemy rozwijać się technologicznie – digitalizować treści i materiały edukacyjne oraz - zgodnie z priorytetami World Sailing - działać również na rzecz budowania przed dziećmi i rodzicami odpowiedniej bazy wiedzy, informacji i perspektywy, co ma na celu zapobieganie odpływowi z żeglarstwa w newralgicznych momentach, jak np. zakończenie przygody z klasą Optimist - mówi Maciej Szafran, koordynator programu Polsailing

Program PolSailing realizowany jest przy współpracy z Partnerami. W tym roku Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało na realizację programu dotację w wysokości 610 tys. zł. To rekordowe dofinansowanie w historii tego programu, które pozwoli na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie żeglarstwa w rozwoju dzieci i młodzieży w Polsce. We współpracę przy organizacji programu PolSailing zaangażowała się również firma TEXET Poland (członek New Wave Group), w latach 2013 -2021 techniczny partner PZŻ, wyłączny dystrybutor marek odzieży sportowo-biznesowej: Harvest, Printer, Cottover, D.A.D., Frost, Sagaform.

 

Kontakt


Polski Związek Żeglarski

al. ks. J. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa / Stadion Narodowy /
tel. +48 22 541 63 63
polsailing[at]pya.org.pl www.pya.org.pl

Koordynator Programu

Maciej Szafran
tel: +48 502 936 430
m.szafran[at]pya.org.pl www.polsailing.pl

Organizator
Polski Związek Żeglarski
Partner główny
Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Partner techniczny
Texet