Zaczynamy organizację imprez PolSailing Days 2021!


18 imprez z cyklu PolSailing Day odbędzie się w tym roku w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing realizowanego przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ostatnia, osiemnasta impreza będzie finałem całego cyklu. Znamy już terminarz i listę ośrodków, które zaproszą dzieci na bezpłatne zajęcia żeglarskie w ramach PolSailing Day. 

 

 

 

Imprezy sportowe są nieodłącznie związane z programem PolSailing i jego ośrodkami edukacji żeglarskiej. PolSailing Day to wydarzenie w formie dnia otwartego programu PolSailing w danym mieście, ale również dzień otwarty lokalnego operatora. Impreza jest bezpłatna dla uczestników i ma zachęcić do żeglarstwa, przybliżyć je nowym adeptom. 

 

Harmonogram imprez PolSailing Day:

https://www.polsailing.pl/polsailing-day/polsailing-day-harmonogram-143.html

 

W programie są konkurencje sportowe w formie turniejów o tematyce żeglarskiej i marynistycznej , gdzie przebycie każdej z konkurencji zaznacza się na „mapie skarbu” prowadzącej do nagrody – medalu oraz dyplomu uczestnika. Imprezie towarzyszą prezentacje sprzętu żeglarskiego, pokazy zawodników, nauka żeglowania i wiele innych atrakcji. W każdym wydarzeniu weźmie udział blisko 100 uczestników.

 

Imprezy z cyklu PolSailing Day odbędą się w 17 ośrodkach regionalnych programu PolSailing, a finałowa impreza odbędzie się w Poznaniu, jednym z trzech ośrodków, gdzie odbywa się szkolenie zarówno na łódkach klasy Optimist, jak i na deskach z żaglem. 

 

- Regionalny PolSailing Day to impreza sportowa, choć jeszcze nie regaty. Charakter regatowy będzie miała impreza finałowa planowana na wrzesień, w której wezmą udział uczestnicy zajęć w poszczególnych ośrodkach edukacji PolSailing 2021. Wydarzenia regionalne, a jest ich 17 mają na celu upowszechnianie żeglarstwa wśród najmłodszych i promocję programu PolSailing. Jeśli miałbym skierować słowo zachęty do samych uczestników oraz ich opiekunów, to sprowadzałoby się ono do komunikatu: weźcie udział w imprezie PolSailing Day i przekonajcie się sami, że żeglarstwo jest dla każdego! Bawcie się dobrze - w imieniu zespołu PolSailing życzę Wam dobrej zabawy – mówi Maciej Szafran, koordynator programu PolSailing. 

 

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Program dedykowany jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na szkoleniowych łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Zajęcia na wodzie uzupełnione są aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. 

 

- Dzisiaj niezwykle ważne jest, aby dzieci inspirować, wskazywać im drogę. Tą drogą może być żeglarstwo. Program PolSailing realizowany jest w kilkunastu ośrodkach w całej Polsce, a jego podstawą jest nie tylko nauka żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Program przynosi wymierne efekty, dzieci nie tylko poznają żeglarstwo, ale też wiele z nich przy żeglarstwie zostaje. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa i współpracy – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

 

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PolSailing składa się z trzech komponentów: zajęcia na wodzie na łódkach klasy Optimist i na deskach windsurfingowych, imprezy z cyklu PolSailing Day oraz program Załoga PolSailing, czyli zajęcia żeglarskie dla dzieci na jachtach załogowych, w małych grupach, w formie edukacyjnych rejsów z instruktorem.

 

Tak wyglądały poprzednie imprezy PolSailing Day:

Sosnowiec: https://www.youtube.com/watch?v=D88XKQvkKqw&t=6s

Kielce: https://www.youtube.com/watch?v=oYRRH4kvHDA

Warszawa: https://www.youtube.com/watch?v=cDBTtBzA6us

 

Kontakt


Polski Związek Żeglarski

al. ks. J. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa / Stadion Narodowy /
tel. +48 22 541 63 63
polsailing[at]pya.org.pl www.pya.org.pl

Koordynator Programu

Maciej Szafran
tel: +48 502 936 430
m.szafran[at]pya.org.pl www.polsailing.pl

Organizator
Polski Związek Żeglarski
Partner główny
Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Partner techniczny
Texet