Zdalna i bezpłatna lekcja żeglarstwa w ramach PolSailing!


 
Wirtualna Lekcja Żeglarstwa to nowy element Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing dedykowany szkołom i klubom żeglarskim. Przeniesienie zajęć teoretycznych i praktycznych do Internetu poszerza ofertę szkoleniową Żeglarskiego Parku Edukacji PZŻ – projektu, który ma na celu wprowadzenie do żeglarstwa i przedstawienie dzieciom podstawowych informacji o żeglarstwie. 

 

 

Wirtualna Lekcja Żeglarstwa to film zrealizowany w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk z udziałem instruktorów programu PolSailing i młodych zawodników pływających na co dzień na łódkach klasy Optimist. To na tej klasie dzieci rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem. Film składa się z siedmiu części i trwa niespełna 40 minut, akurat tyle, by zaprezentować go podczas jednej lekcji w szkole lub podczas zajęć on-line. Każdą część można również prezentować osobno, jako wstęp lub uzupełnienie do lekcji żeglarstwa. 

 

- Film krok po kroku pokazuje nam, czym jest żeglarstwo, jakich dostarcza emocji, wrażeń i przygód. Jest też wyraźnym przesłaniem do dzieci i ich rodziców mówiącym, że żeglarstwo może być pasją na całe życie, wręcz sposobem na życie. W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież mają mnóstwo możliwości, ale paradoksalnie są coraz bardziej zagubieni. Żeglarstwo to sport, który daje możliwości nie tylko rywalizacji sportowej, ale też realizacji na wielu innych, bardzo satysfakcjonujących płaszczyznach. Warto, aby dzieciom dać szansę odkrycia tych zalet – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

 

Z Wirtualnej Lekcji Żeglarstwa dzieci dowiedzą się m.in. zasad działania wiatru na żagiel, budowy łódki klasy Optimist, podstawowych manewrów prezentowanych zarówno na symulatorze, jak i na wodzie, zasad bezpieczeństwa, poznają też polskich mistrzów żeglarstwa oraz dowiedzą się, jakie perspektywy na nich czekają. 

 

- Z uwagi na sytuację epidemiczną, nie mogliśmy zaprosić dzieci na zajęcia stacjonarne, wyszliśmy więc naprzeciw i przychodzimy do uczniów i nauczycieli w formie dostosowanej do obecnych realiów. Wierzę, że dzięki temu uzyskamy jeszcze większy zasięg i tym skuteczniej zaprosimy do żeglarskiego świata. Z Wirtualną Lekcją Żeglarstwa chcemy dotrzeć do szkół, nie tylko sportowych. Wiemy, że nauczyciele potrafią zainspirować najmłodsze pokolenie. Lekcja podzielona jest na osobne działy tematyczne, można ją oglądać jako jednolitą całość, ale też w odcinkach. Idealnie sprawdzi się podczas zajęć stacjonarnych, jak i podczas lekcji on-line. Przekażemy ją również Okręgowym Związkom Żeglarskim, klubom żeglarskim oraz regionalnym ośrodkom, w których realizowany jest program PolSailing – mówi Maciej Szafran, koordynator Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing.

 

PolSailing to największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa dedykowany nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Zajęcia na wodzie uzupełnione są aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. Program realizowany jest przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu. Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

 

WIRTUALNA LEKCJA ŻEGLARSTWA NA YOUTUBE

https://www.youtube.com/playlist?list=PLHNb9Mzj5xw22oTSTuZERCEIjHrAdYx1A

 

WIRTUALNA LEKCJA ŻEGLARSTWA DO POBRANIA

 

https://drive.google.com/drive/folders/1-sHTuE_1tE_YHSzg1DMcaPJXHcXQn4ce
 
STRONA PROGRAMU POLSAILING

https://www.polsailing.pl/

 

ŻEGLARSKI PARK EDUKACJI - MATERIAŁY EDUKACYJNE

https://www.polsailing.pl/do_pobrania.html

Kontakt


Polski Związek Żeglarski

al. ks. J. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa / Stadion Narodowy /
tel. +48 22 541 63 63
polsailing[at]pya.org.pl www.pya.org.pl

Koordynator Programu

Filip Kazuła
f.kazula[at]pya.org.pl www.polsailing.pl

Organizator
Polski Związek Żeglarski
Partner główny
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sponsor główny
PGE
Partner techniczny
Garmin
Patron medialny
Wirtualna Polska