Wielki Finał PolSailing Day 2020 za nami


W Warszawie odbył się Wielki Finał PolSailing Day 2020, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PolSailing. Na jeziorze Kamionkowskim w urokliwym Parku Skaryszewskim odbyły się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabrakło atrakcji na lądzie, a wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

 

Polsailing Day to jest jeden z trzech komponentów Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing, którego organizatorem jest Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Sportu i partnerami regionalnymi, czyli Okręgowymi Związkami Żeglarskimi i klubami. W tym roku odbyło się 18 imprez regionalnych w ramach PolSailing Day, podczas których dzieci uczyły się podstaw żeglarstwa na łódkach klasy Optimist oraz na windsurfingu. Zajęcia na wodzie uzupełnione były aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. Na finałową imprezę do Warszawy przyjechały dzieci niemal ze wszystkich ośrodków regionalnych. 

 

 

- Frekwencja, atmosfera i pogoda dopisały. Było dużo pozytywnych emocji, zarówno na wodzie podczas regat windsurfingowych i na łódkach klasy Optimist, jak i na brzegu, gdzie na uczestników czekało sporo atrakcji. Odbył się żeglarski festyn, było sporo zajęć i konkursów dla najmłodszych, oczywiście o charakterze żeglarskim. Mieszkańcy pobliskich bloków przyglądali się naszej imprezie z zaciekawieniem, nie zabrakło spacerowiczów, którzy przyglądali się temu, co działo się na wodzie i tworzyli naturalnie trybunę kibiców nad brzegiem. Wykorzystaliśmy to do promowania programu PolSailing i zachęcaliśmy do zapoznania się z żeglarstwem – mówi Maciej Szafran, koordynator programu PolSailing z ramienia Polskiego Związku Żeglarskiego.  

 

 

- To był rok o tyle trudny, że przez długi czas nie było w ogóle wiadomo, czy uda nam się zrealizować ten projekt. Jako środowisko stanęliśmy jednak na wysokości zadania i zadbaliśmy o bezpieczeństwo dzieci i wszystkich uczestników. Bardzo dziękuję naszym partnerom, Warszawsko-Mazowieckiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, samorządowi województwa mazowieckiego oraz Ministerstwu Sportu, które finansowo wspiera ten największy w Polsce kompleksowy program upowszechniania i popularyzacji żeglarstwa. Wielkie brawa należą się naszemu zespołowi organizacyjnemu oraz lokalnym partnerom. Program PolSailing realizowany jest w kilkunastu ośrodkach w całej Polsce, a jego podstawą jest nie tylko nauka żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Program przynosi wymierne efekty, dzieci nie tylko poznają żeglarstwo, ale też wiele z nich przy żeglarstwie zostaje. To wielki motywator pozwalający poznać piękno naszego sportu – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

 

 

Kontakt


Polski Związek Żeglarski

al. ks. J. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa / Stadion Narodowy /
tel. +48 22 541 63 63
polsailing[at]pya.org.pl www.pya.org.pl

Koordynator Programu

Maciej Szafran
tel: +48 502 936 430
m.szafran[at]pya.org.pl www.polsailing.pl

Organizator
Polski Związek Żeglarski
Partner główny
Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Partner techniczny
Texet