ZAPRASZAMY NA WIELKI FINAŁ POLSAILING DAY 2022


W niedzielę 18 września w warszawskim Parku Skaryszewskim odbędzie się Wielki Finał PolSailing Day 2022, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej PGE PolSailing. Na jeziorze Kamionkowskim odbędą się m.in. regaty dla dzieci na łódkach Optimist oraz na windsurfingu. Nie zabraknie atrakcji na lądzie, tym bardziej, że w tym samym czasie na błoniach Stadionu Narodowego odbywać się będzie Narodowy Dzień Sportu.

wielki finał 2022

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami sportowymi oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

W tym roku bezpłatne zajęcia w ramach programu PGE PolSailing prowadziło 25 ośrodków w całym kraju. Dzieci uczyły się podstaw żeglarstwa na łódkach klasy Optimist oraz na windsurfingu. Zajęcia na wodzie uzupełnione były aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. Tradycyjne już, zwieńczeniem i podsumowaniem tych aktywności jest Wielki Finał PolSailing Day, pełen atrakcji dla całych rodzin, który już w niedzielę 18 września, w godzinach 12-17 odbędzie się w Parku Skaryszewskim w Warszawie, na terenie Klubu Sportowego Drukarz.

 

- Taka lokalizacja pozwoli na tym większą promocję naszego sportu, bo nawet przypadek może sprawić, że ktoś w ten piękny wrześniowy dzień, na spacerze z rodziną zobaczy, co dzieje się na wodzie, dołączy do zabaw na brzegu i zapisze swoje pociechy na zajęcia programu PGE PolSailing. Najbliższa niedziela może być nie tylko początkiem żeglarskiej pasji na całe życie, ale i wielkiej sportowej kariery, wiodącej na igrzyska olimpijskie. Zachęcam do zaplanowania rodzinnej wizyty w Parku Skaryszewskim – powiedział Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Wielki Finał PolSailing Day ma charakter uproszczonych regat i spotkają się na nim reprezentacje z regionalnych ośrodków programu PGE PolSailing z całej Polski. Dla wielu dzieci będą to ich pierwsze regaty w życiu. Na brzegu zaś będzie trwał żeglarski piknik. Można będzie skorzystać z ogólnodostępnych, bezpłatnych atrakcji – będzie symulator żeglowania na lądzie, wyścigi zdalnie sterowanych jachtów, gry i zabawy nie tylko żeglarskie, muzyka grana przez DJ-a, będzie strefa malucha i strefa chill, w której będzie można się zrelaksować.

 

- Finał to dla nas szczególny moment, podczas którego skupiamy nasze inicjatywy podejmowane w ramach programu PGEPolSailing, skierowane do najmłodszych, na poziomie sportu powszechnego. To taka żeglarska praca u podstaw, która pokazuje dzieciom, że żeglarstwo może być świetną zabawą, przygodą, rozbudzaniem pasji i wyobraźni. Na wyczyn i obciążenia treningowe przyjdzie jeszcze czas. W ostatnich dwóch latach wprowadziliśmy dużo nowości, rozszerzyliśmy program, zakres działań, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, Grupy PGE oraz Polskiej Fundacji Narodowej, która sfinansowała zakup łódek dla ośrodków realizujących Program. Cieszymy się z tego bardzo, bo każda edycja Programu przynosi wymierne efekty – dzieci zapisują się do klubów żeglarskich. Zakładam, że efekty naszych działań będą jeszcze bardziej widoczne po latach – dodaje Tomasz Chamera, prezes PZŻ.

 

Wielki Finał PolSailing Day w dniu 18 września (12:00-17:00) będzie jedną z imprez towarzyszących Narodowego Dnia Sportu. Narodowy Dzień Sportu to sportowo-rodzinny piknik na błoniach PGE Narodowego. Na wszystkich chętnych czekać będzie ponad 100 różnych partnerów, mnóstwo atrakcji, spotkań i wspólnych treningów z wybitnymi sportowcami.

 

Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Warszawsko-Mazowieckim Okręgowym Związkiem Żeglarskim (Współorganizator) i Klubem Sportowym Drukarz (Gospodarz).

Patron Główny: Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Sponsor Główny: PGE Polska Grupa Energetyczna.

Partner: Województwo Mazowieckie – Marka Mazowsze.

Patron Medialny: Wirtualna Polska.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Mazowieckiego.

Kontakt


Polski Związek Żeglarski

al. ks. J. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa / Stadion Narodowy /
tel. +48 22 541 63 63
polsailing[at]pya.org.pl www.pya.org.pl

Koordynator Programu

Filip Kazuła
f.kazula[at]pya.org.pl www.polsailing.pl

Organizator
Polski Związek Żeglarski
Partner główny
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sponsor główny
PGE
Partner techniczny
Garmin
Patron medialny
Wirtualna Polska